FENER BALIĞI

Tropikal ve ılık denizlerin 500 metreye kadar derinlerinde yaşayan yırtıcı bir balıktır. Vücudunun yarısı baş, yarısı kuyruktan ibarettir. Basık, çirkin bir balıktır, fakat eti çok lezzetlidir.
Fener balığı; ılık ve sıcak deniz diplerinde yaşayan, çirkin görüntüsü ile kendinden tiksindirse de etinin lezzeti ile sofralardaki yerini almayı başarmıştır.

Fener balığına özel avlanma oltaları bulunmaktadır. Bu tür balık familyalarının vücudunda çok sayıda ışık saçan organ bulunmaktadır. Birçok türü bulunan fener balığını, genel olarak Lophiidae ve Myctophidae iki guruba ayrılmaktadır. Görünüşleri ürkütücüdür. Vücutlarının üsten basık yassı bir haldedir. Fener balıkları deniz altınında yaklaşık olarak 1000 ila 4000 metre derinliklerinde yaşamaktadırlar.

Fenerbalıgıgiller’in bu türü kıta şelfi’nin kumlu veya çamurlu diplerinde tutulur. Pazarlara kafası kesilmiş ve derisi yüzülmüş olarak gelir. Bundan ötürü de. çok lezzetli beyaz etine düşkün olanlar, bu balığın ne kadar iğrenç bir görünüşü olduğunu bilmezler

Fener balığının çok geniş bir ağzı, ağzının üstünde de, sırt yüzgecinin önünde, ince uzun bir organı vardır. Bunun titremesinden meydana gelen yakamoz sayesinde fener balığı avını kendine çeker. Avı yaklaştığı zaman ağzını birdenbire açar, bu hareketin suda meydana getirdiği çevrintide avının bir an duraklamasından faydalanarak, onu yutuverir. Fener balığı karşısına çıkan her şeyi yutar. Bazan avlanmak için dalan karabatakları bile yuttuğu görülmüştür.

Leave a Reply